University of Pittsburgh School of Education
 

Awards





The 2019
Distinguished
Alumni Award Winners (Back L
-
R): Ira Murray
, PhD (Early Career Award),
Robert Spina
, PhD, FACSM (Health and Physical Activity Award),
Christina Groark
, PhD (Distinguished
Alumni Award),
Valerie Kinloch
, PhD (Ren
é
e and Richard Goldman Dean of the School of Education),
Tsipy Gur
, PhD (Instruction and Learning Award),
Elizabeth LaGamba
, EdD (Outstanding Dissertation
Award),
Ross Higashi
, PhD (Outstanding Dissertation Award),
Julius Kitutu
, PhD (Distinguished Alumni
A
ward
,
(Front L
-
R):
Matthew Fasano
-
McCarron
, PsyD (Psychology in Education Award),
Patrick O’Toole
,
EdD (Administrative and Policy Studies Award),
Paulette Vincent
-
Ruz
(
Student Leadership Award),
Absent: Timothy Hetrich
(Pre K
-
12 Educator Award).
The 2019 Distinguished Alumni Award Winners (Back L-R): Ira Murray, PhD (Early Career Award), Robert Spina, PhD, FACSM (Health and Physical Activity Award), Christina Groark, PhD (Distinguished Alumni Award), Valerie Kinloch, PhD (Renée and Richard Goldman Dean of the School of Education), Tsipy Gur, PhD (Instruction and Learning Award), Elizabeth LaGamba, EdD (Outstanding Dissertation Award), Ross Higashi, PhD (Outstanding Dissertation Award), Julius Kitutu, PhD (Distinguished Alumni Award), (Front L-R):Matthew Fasano-McCarron, PsyD (Psychology in Education Award), Patrick O’Toole, EdD (Administrative and Policy Studies Award), Paulette Vincent-Ruz (Student Leadership Award), Absent: Timothy Hetrich (Pre K-12 Educator Award).


The 2019
Distinguished
Alumni Award Winners (Back L
-
R): Ira Murray
, PhD (Early Career Award),
Robert Spina
, PhD, FACSM (Health and Physical Activity Award),
Christina Groark
, PhD (Distinguished
Alumni Award),
Valerie Kinloch
, PhD (Ren
é
e and Richard Goldman Dean of the School of Education),
Tsipy Gur
, PhD (Instruction and Learning Award),
Elizabeth LaGamba
, EdD (Outstanding Dissertation
Award),
Ross Higashi
, PhD (Outstanding Dissertation Award),
Julius Kitutu
, PhD (Distinguished Alumni
A
ward
,
(Front L
-
R):
Matthew Fasano
-
McCarron
, PsyD (Psychology in Education Award),
Patrick O’Toole
,
EdD (Administrative and Policy Studies Award),
Paulette Vincent
-
Ruz
(
Student Leadership Award),
Absent: Timothy Hetrich
(Pre K
-
12 Educator Award).

The 2019

Distinguished
Alumni Award Winners (Back L
-
R): Ira Murray
, PhD (Early Career Award),
Robert Spina
, PhD, FACSM (Health and Physical Activity Award),
Christina Groark
, PhD (Distinguished
Alumni Award),
Valerie Kinloch
, PhD (Ren
é
e and Richard Goldman Dean of the School of Education),
Tsipy Gur
, PhD (Instruction and Learning Award),
Elizabeth LaGamba
, EdD (Outstanding Dissertation
Award),
Ross Higashi
, PhD (Outstanding Dissertation Award),
Julius Kitutu
, PhD (Distinguished Alumni
A
ward
,
(Front L
-
R):
Matthew Fasano
-
McCarron
, PsyD (Psychology in Education Award),
Patrick O’Toole
,
EdD (Administrative and Policy Studies Award),
Paulette Vincent
-
Ruz
(
Student Leadership Award),
Absent: Timothy Hetrich
(Pre K
-
12 Educator Award).

The University of Pittsburgh School of Education honors the outstanding accomplishments of its graduates through its Alumni Award Program. Criteria for the award include recognition of professional achievement, public service to the advancement of the educational field, and a commitment to the continued success of the School of Education and the University of Pittsburgh.

Attend the Awards and Nominate an Alum!

If you would like to nominate a School of Education graduate for a future Alumni Award, please contact our Alumni Development Office at 412-648-1789 or mbh26@pitt.edu. Previous School of Education Alumni Award recipients are listed below, and the current year's winners listed in italics.


Distinguished Alumni Award

  • Chris Groark
  • Julius Kitutu
  • Carol O'Donnell
  • Karen VanderVen
  • Renée K. Goldman
  • Rita M. Bean
  • Carol McGrevin
  • R. Rudy Filek
  • Richard Goldman
  • Andrew R. Hughey
  • Susan Albrecht
  • Doreen E. Boyce
  • Nancy R. Bunt
  • Donald M. Carroll, Jr.
  • Gwendolyn Cartledge
  • Carol A. Cartwright
  • Jerlean E. Daniel
  • Lizanne DeStefano
  • Helen S. Faison
  • Richard L. Ferguson
  • Kathleen Mary Huebner
  • John N. Mangieri
  • George S. Morrison
  • Marilyn H. Oermann
  • Nick J. Staresinic
  • Richard L. Welsh

Early Career Award

  • Ira Murray
  • Kakenya Ntaiya
  • Mandi Davis Skerbetz
  • Timothy Wagner
  • Susan M. Hicks (deceased)
  • Francesca Amati
  • Katie Clark Patterson
  • Christine Carnevali
  • Thomas E. Platt
  • Veronica I. Ent
  • Fabio Fontana
  • Michael P. Lucas
  • Patricia A. Pierce
  • Carena Sue Winters

Pre-K–12 Educator Award

  • Timothy Hetrich
  • Bart Rocco
  • Mary Catherine Reljac
  • Tracy L. Vitale
  • Brian White
  • Brent Johnson
  • Pamela Armstrong
  • Paula Ann Calabrese
  • Jeffrey D. Derda
  • Kathleen Harrington
  • Regina B. Holley
  • Mark A. Miller

Departmental Alumni Awards - Administrative and Policy Studies

  • Patrick O'Toole
  • Amy Pfender
  • Donna L. Imhoff
  • Gloria P. Hill (deceased)
  • Erica Kolat
  • Cynthia Reed
  • Carol Wooten
  • S. Allen Condeluci
  • Charlene Mickens Dukes
  • Gregg S. Margolis
  • Namgi Park
  • Maria Eugenia Piantanid
  • Yidan Wang

Departmental Alumni Awards - Health and Physical Activity

  • Jennifer Pintar
  • Robert Spina
  • Enzo Cafarelli (deceased)
  • John R. Tomayko
  • Andrea M. Kriska
  • Robert Robertson
  • Alan C. Utter
  • Patricia A. Nixon
  • Carl J. Caspersen
  • Kent B. Pandolf
  • Paul Morgan Ribisl
  • Donna Sanft
  • Dr. Stella Lucia Volpe

Departmental Alumni Awards - Instruction and Learning

  • Tsipy Gur
  • Judith Summerfield
  • Diane Pomeroy Wormsley
  • JoAnne E. Burley
  • Kay Alicyn Ferrell
  • Sean McComb
  • Beverly K. Michael
  • Jacqueline Lee Dempsey
  • Mary Cataldi
  • Richard P. Mathews
  • Walt A. Stoy
  • Richard David Wertheimer

Departmental Alumni Awards - Psychology in Education

  • Matthew Fasano-McCarron
  • Denise Esposto
  • Michelle Figlar
  • Bernard E. Beidel
  • Hedda Sharapan
  • Antoinette Y. Farmer
  • Natalie Kaplan
  • Pamela Moss
  • Richard C. Carney
  • Dr. Dale H. Curry
  • Larry Irwin Edelman
  • Jennifer Engel
  • Dr. Merle D. Griff
  • James E. Hughes
  • Dr. Marjorie D. Kostelnik
  • Sister Madeleine Rybicki

Falk Laboratory School Outstanding Alumni Award

  • Rodger D. Citron
  • Christopher Norio Avery
  • Ellen Falk Hirsch
  • Edward Mason Anthony IV
  • Kathleen Marshall, Maura Powell, and Rob Marshall
  • Charlene Foggie Barnett
  • Nancy Richter Brzeski
  • H. James Burgwyn
  • Sigo Falk
  • Henry Fisher

Student Leadership Award

  • Paulette Vincent-Ruz
  • Qiana Lightner-Lachaud
  • Jasmine D. Williams
  • Ida Chavoshan
  • Everett Herman
  • Joshua Childs
  • Aaron Kessler
  • April A. Mattix
  • Francesca Amati
  • Jorge E. Delgado
  • Chantee McBride
  • Christina L. Scanlon
  • Wendy M. Sink

Alumni PhD Dissertation Award

  • Ross Higashi
  • Stacy Kehoe
  • Anita M. Schuchardt
  • Laura Northrop
  • Joshua Childs
  • Lisa Brahms
  • Miray Tekkumru Kisa


Alumni EdD Dissertation Award

  • Elizabeth LaGamba
  • Tracy Driver
  • Joseph McCormick